ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Sylwetki mistrzów

Ralph Gibson [wywiad w DCP]

2015-05-29
0 komentarzy
0
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Ralph Gibson [wywiad w DCP]
Jedna ze sław amerykańskiej fotografii, Ralph Gibson opowiada o znaczeniu, jakie ma znalezienie własnego stylu i sposobu wyrazu

PROfil

Ralph Gibson

Jest słynnym amerykańskim fotografem, który urodził się w 1939 r. Studiował fotografię, służąc w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych, i w Instytucie Sztuk Pięknych w San Francisco, w Kalifornii. Jest autorem ponad 40 wydawnictw, wśród których znajduje się również jago ostatni album zatytułowany MONO, za który otrzymał wiele nagród, w tym Leica Medal of Excellence i The Lucie Award. Obecnie mieszka w Nowym Jorku, gdzie nadal robi zdjęcia i uczy fotografii.

www.ralphgibson.com

Ralph Gibson jest częścią historii nowoczesnej fotografii. Podczas naszej rozmowy rzuca od czasu do czasu: "Henri powiedział mi, że..." lub "Dorothea chciała, bym...". Mając na myśli, oczywiście, Henriego Cartier-Bressona i Dorotheę Lange, z którymi Ralph bardzo dobrze się znał. I nie robi tego, by mi zaimponować. Ralph jest po prostu weteranem fotografii, której uczył się także dzięki znajomości z prawdziwymi geniuszami spotykanymi podczas swojej niezwykłej 60-letniej kariery, która wcale nie wydaje się dobiegać końca.

Zamiast starać się opowiadać ważne historie lub przedstawiać wielkie osobowości czy wydarzenia, Ralph skupia się na fragmentach i detalach oraz procesach związanych z percepcją. Tak wspomina swoją długą artystyczną drogę, którą przebył od czasów otwarcia studia w Nowym Jorku. "Kiedy w 1956 r. mając 17 lat, wstępowałem do marynarki, przeszedłem cały zestaw testów, które zdałem bardzo dobrze. Skończyło się tym, że wysłano mnie do szkoły fotografii, z której natychmiast chciano mnie wylać. Oficer zgodził się w końcu mnie nie wyrzucać, ale tylko pod warunkiem, że przez sześć tygodni będę czyścił kible. Były to latryny dla 600 facetów.

W szkole było ciężko, ale wtedy po raz pierwszy podjąłem decyzję, że chcę coś w życiu osiągnąć. Pamiętam, jak pewnej nocy w samym środku burzy krzyczałem głośno, że będę fotografem".

Praca z Dorotheą Lange i Robertem Frankiem

Po odejściu z marynarki, Ralph powrócił do rodzinnego Los Angeles i rozpoczął studia w Instytucie Sztuk Pięknych w San Francisco. "Przyjaciel zaprosił mnie tam na bal maskowy. Poszedłem na zabawę i postanowiłem się zapisać" - wzrusza ramionami. "To był rok 1960, czasy fotografii dokumentalnej - magazynu Life, cyklu i albumu Roberta Franka zatytułowanego Americans i tym podobnych rzeczy. Poza pracami Ansela Adamsa i Edwarda Westona, realistyczna fotografia społeczna uznawana była za najwyższą formę tej dziedziny sztuki. Dzięki szkole marynarki byłem bardzo dobrze wykształconym technikiem-laborantem, więc kiedy Dorothea Lange skontaktowała się z moim nauczycielem, prosząc go o znalezienie jakiegoś utalentowanego asystenta, ten polecił właśnie mnie. Urząd Farm Security Administration (FSA), dla którego pracowała Dorothea w czasach Wielkiego Kryzysu, bardzo źle wywoływał jej negatywy, dlatego miałem okazję pracy przy obróbce jej najbardziej znanych obrazów".

Artykuł przeczytacie w czerwcowym wydaniu Digital Camera Polska!

Kup ten numer: Wydanie elektroniczne

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl