ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Wywiad

Francesco Gola - magia długiej ekspozycji w pejzażu Jan Wodziński

2016-09-02
3 komentarzy
49
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Francesco Gola - magia długiej ekspozycji w pejzażu
Włoski fotograf Francesco Gola pokazuje widzom piękno otaczającego świata przy pomocy długich ekspozycji

PROfil

Francesco Gola
Pochodzi z Włoch i już od dziecka interesował się fotografowaniem. Z wykształcenia jest inżynierem-elektrykiem i cały czas pracuje w swoim zawodzie. Jak mówi, to właśnie ta codzienna praca pozwoliła mu na rozpoczęcie przygody z fotografią – zarówno poprzez umożliwienie zakupu pierwszej lustrzanki (za pierwszą pensję), jak i zapewnienie lokalizacji – Francesco został wysłany przez firmę w okolice La Spezia, gdzie łączy on swoją miłość do morza z pasją do fotografii, która trwa już dziesięć lat.

Przybrzeżne skały, plaże, budowle, miasteczka – wszystko to zdaje się niczym wobec potężnego żywiołu jakim jest woda. Miłość do morza przemawia przez prace włoskiego fotografa Francesco Gola, który do perfekcji opanował sztukę długiej ekspozycji. "Cisza i czas" - to jak mówi autor dwa główne czynniki, które możemy odnaleźć na jego pracach.

"Kiedy kupiłem mój pierwszy aparat, prawdopodobnie tak jak każdy – uwieczniałem na zdjęciach wszystko dookoła. Po jakimś czasie zauważyłem jednak, że czuję pewnego rodzaju afekt do krajobrazów – czułem, że to właśnie natura jest w stanie dać mi to, czego szukałem – spokój i odcięcie od zewnętrznego świata" - mówi Francesco.

"Za każdym razem, gdy miałem wolną chwilę brałem więc do rąk aparat i wyruszałem w podróż, podczas której moja dusza odnajdywała spokój. Zauważyłem, że przez obcowanie z naturą zapomina się o wszystkich problemach. Tu nie chodzi tylko o zdjęcia, a bardziej o uczucia. Uczucia, których nie jest mi w stanie dać nic innego na świecie.”

 

Fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola

Fotografia może przynosić ukojenie nie tylko fotografowi, ale i oglądającemu – patrząc na zdjęcia Francesco, uwagę przykuwa nie tylko fakt wykorzystania długiej ekspozycji, ale także to, że fotografie są niezwykle wyraźne i "czyste". Ich autor wspomina, że finalny wygląd fotografii zawdzięcza dwóm czynnikom: technice jako takiej oraz odpowiedniemu sprzętowi – unika on nadmiernej postprodukcji, gdyż uważa, że odbiera ona zdjęciom naturalność.

fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola

 "Wędrówka przez naturę jest dla mnie ucieczką od zgiełku i pędu nowoczesnego życia. Używając długich czasów naświetlania odkryłem, że fotograf nie musi koniecznie zatrzymywać w kadrze pojedynczego momentu – może ukazać na zdjęciu pewien dłuższy czas. Jeżeli chodzi o "czystość" fotografii jet to zasługa głównie obiektywów, szczególnie stałoogniskowych. Doskonale odwzorowują one detale, nawet na krawędziach kadru".

W torbie fotografa

Francesco nie jest fanem konkretnej marki – korzysta ze sprzętu, który na daną chwilę zapewnia mu najlepsze osiągi – w szczególności dużą dynamikę kolorystyczną. Po 10 latach używania sprzętu Canon, zmienił on swoje wyposażenie na Nikona – używa obecnie pełnoklatkowego body D810 wraz z dwoma obiektywami Zeiss – 21 oraz 18 mm. Francesco Gola używa także statywu Rollei Rock Solid Beta a także filtrów NiSi – ND oraz gradacyjnych.

Sprzęt i technika to jednak nie wszystko - według Francesco adepci fotografii krajobrazowej powinni cechować się pewnymi szczególnymi cechami charakteru: "Przede wszystkim ważne jest zaakceptowanie faktu, że nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować wszystko, co dzieje się dookoła – możemy być idealnie przygotowani pod względem technicznym, ale pogoda lubi płatać figle. Musimy być także cierpliwi - często zanim uda nam się utrwalić wymarzony kadr, musimy czekać bardzo długo. Dla fotografa krajobrazu absolutnie najważniejsza jest wytrwałość".

Jakie plany na przyszłość ma Francesco? "Podróżować – i to dużo. Świat jest przepiękny i chcę zobaczyć jak najwięcej się da. W bieżącym roku chciałbym zobaczyć Szkocję i Portugalię. W przyszłym – mój ulubiony kraj - Islandię".

Więcej prac włoskiego fotografa możecie zobaczyć na jego stronie internetowej, Instagramie oraz fanpage'u na Facebooku.

fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
fot. Francesco Gola
Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl