ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Praktyka

Zmień punkt widzenia - zdalne fotografowanie z dołu i z góry

2016-05-12
3 komentarzy
18
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Zmień punkt widzenia - zdalne fotografowanie z dołu i z góry
fot. Scott Kelby
Scott Kelby pokazuje, jak zdalnie wyzwalany aparat może pozwolić Ci robić oryginalne zdjęcia

Mam zamiar pokazać Wam prostą technikę fotografowania aparatem w sposób zdalny. Zobaczycie, jak korzystać z niej przy wykonywaniu zdjęć sportowych, ale nadawałaby się ona również świetnie do umieszczenia drugiego aparatu za parą młodą stojącą przed ślubnym ołtarzem. Zdalne fotografowanie polega na ustawieniu aparatu tam, gdzie albo nie można znaleźć się samemu, albo jest to niebezpieczne lub po prostu niedozwolone.

Wiem, że wiele osób słysząc wyrażenie "zdalnie sterowany aparat", od razu myśli sobie "O, to dla mnie zbyt skomplikowane...". Myślę, że będziesz zaskoczony, jak proste może być uzyskanie takiej możliwości. Będę chciał Ci pokazać dwa różne sposoby zdalnego fotografowania. Pierwszy wymaga przygotowania prostego ramienia (świetnie sprawdzi się w tej roli solidny monopod), które pozwala uzyskać wyjątkowy punkt widzenia z góry; drugi zaś, będący wariantem pierwszej metody, polega na ulokowaniu aparatu na niedrogim wsporniku stawianym na ziemi. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu można umieścić urządzenie bardzo nisko i rejestrować szerokokątne ujęcia.


Kilka prostych elementów pozwoli Ci ukazać wydarzenie w bardziej epickiej formie.
Kilka prostych elementów pozwoli Ci ukazać wydarzenie w bardziej epickiej formie, fot. Scott Kelby

Jak fotografować z góry

Po pierwsze, będziesz potrzebował dwóch wyzwalaczy bezprzewodowych. Choć technikę tę można stosować, posługując się większością modeli bezprzewodowych wyzwalaczy, ja zazwyczaj używam zestawu marki PocketWizard Plus IIIs, chociaż korzystałem również z niedrogiego zestawu tego samego producenta o nazwie Plus X. Dodatkowo, będziesz potrzebował kabla. To, co podoba mi się w podejściu firmy PocketWizard do klienta jest to, że gdy kupujesz jakiś model wyzwalacza za pośrednictwem ich strony internetowej, to możesz w sekcji Cable Wizard wskazać, jakim aparatem się posługujesz, by natychmiast dowiedzieć się, jakiego potrzebujesz kabla do podłączenia wybranego wyzwalacza.


Scott wykorzystuje samodzielnie zbudowany wysięgnik do sfotografowania wychodzących na boisko zawodników drużyny Tennessee Volunteers. Ramię to pozwala mu zarejestrować niecodzienne i przyciągające uwagę zdjęcia.
Scott wykorzystuje samodzielnie zbudowany wysięgnik do sfotografowania wychodzących na boisko zawodników drużyny Tennessee Volunteers. Ramię to pozwala mu zarejestrować niecodzienne i przyciągające uwagę zdjęcia, fot. Scott Kelby

Przymocuj swój aparat na końcu monopodu; umieść jeden z dwóch elementów zestawu bezprzewodowego wyzwalacza w gorącej stopce aparatu i podłącz kabel do małego gniazda na odbiorniku, a drugi koniec przewodu do gniazda spustu migawki w korpusie aparatu. Teraz weź do drugiej ręki (tej którą trzymasz koniec monopodu) drugi element zestawu wyzwalającego.

Podłącz do aparatu obiektyw superszerokokątny (ja stosuję najchętniej zoom 16–35 mm z ogniskową ustawioną na 16 mm lub rybie oko 8–15 mm z ogniskową ustawioną na 15 mm), a następnie rozciągnij na pełną długość wszystkie sekcje monopodu. Odkryłem, że najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest trzymanie wyzwalacza bezprzewodowego w tej ręce, którą trzymam koniec monopodu, wówczas do wyzwolenia migawki aparatu wystarcza naciśnięcie przycisku Test na nadajniku.


Dzięki systemowi zdalnego wyzwalania i odrobinie praktyki, można szybko zarejestrować oryginalne ujęcia.
Dzięki systemowi zdalnego wyzwalania i odrobinie praktyki, można szybko zarejestrować oryginalne ujęcia, fot. Scott Kelby

Wykonaj wspornik do fotografowania z dołu

Teraz musisz postarać się nieco bardziej. Drugi uchwyt jest w rzeczywistości tylko trochę bardziej skomplikowany od pierwszego i w większości złożony właściwie z tych samych elementów (wyzwalaczy bezprzewodowych, kabla, szerokokątnego obiektywu itp). Musimy jedynie dodać do nich dwie rzeczy: płytkę, którą stawia się na ziemi i małą głowicę kulową.

Płaska stopka to po prostu kawałek blachy, zaprojektowany tak, by można było położyć ją na podłodze i przykręcić do niej głowicę kulową z zamocowanym na niej aparatem. Płytka, której ja używam, nosi nazwę fplate. Jest niedroga, ale bardzo solidna. Oto, co musisz zrobić: wkręcić w nią swoją głowicę, obracając ją w prawo. Zamocuj aparat na głowicy. Wsuń w gniazdo gorącej stopki aparatu bezprzewodowy odbiornik. Podłącz kabel do małego złącza w wyzwalaczu i podłącz jego drugi koniec do gniazda wyzwalania migawki w aparacie. Weź do ręki bezprzewodowy nadajnik i już możesz zacząć robić zdjęcia.


Zestaw do fotografowania z dołu to po prostu jak najniższy statyw i zamocowany na nim aparat wyzwalany zdalnie.
Zestaw do fotografowania z dołu to po prostu jak najniższy statyw i zamocowany na nim aparat wyzwalany zdalnie, fot. Scott Kelby

Teraz umieść stojak w jakimś ciekawym miejscu. Możesz wyzwalać migawkę, trzymając w ręce drugi element zestawu bezprzewodowego wyzwalacza i naciskając na nadajniku guzik Test. Jeśli osadzisz ten bezprzewodowy wyzwalacz w gorącej stopce drugiego aparatu, sprawisz, że naciśnięcie spustu jednego aparatu spowoduje automatyczne wyzwolenie migawki drugiego zdalnego korpusu dokładnie w tym samym czasie.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl