ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Praktyka

Praca z kolorem od A do Z - Część 2: Skanowanie negatywów i diapozytywów Karol Bagiński

2017-06-19
0 komentarzy
38
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Praca z kolorem od A do Z - Część 2: Skanowanie negatywów i diapozytywów
Ciemnia hybrydowa, czyli jak profesjonalnie digitalizować analogowe materiały fotograficzne, podpowiada nasz ekspert Karol Bagiński

Partnerem cyklu "Praca z kolorem od A do Z" jest firma

Nie ma chyba fotografa, który nie ceni charakteru fotografii wykonywanych na filmach. Po chwili zachłyśnięcia się technologią zapisu cyfrowego, jego gładką, bezziarnistą i precyzyjną kolorystyką, powróciła tęsknota do niedoskonałości i szeregu ograniczeń pracy z aparatem analogowym. W efekcie zapotrzebowanie na archiwizację zdjęć w skanerach rośnie z każdym rokiem.

Skanowanie negatywów i diapozytywów pozwala na samodzielną pracę z fotografią, bez konieczności budowania ciemni. Do przetworzenia zdjęć z filmów małoobrazkowych na pliki można wykorzystać jeden ze skanerów filmowych, jak na przykład dostępny w sprzedaży Plustek 8200. Do większych formatów filmów trzeba poszukać innego rozwiązania, na przykład fotograficznego skanera płaskiego Epson serii V. Praktycznie wszystkie obecnie dostępne na rynku skanery do filmów fotograficznych mają potencjał zapisu szerszy niż większość dostępnych materiałów światłoczułych. Tak w kwestii dynamiki (rozpiętość tonalna pomiędzy najjaśniejszymi światłami a najgłębszymi czerniami), jak i odwzorowania koloru. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapisać i poddać obróbce również materiały, które nie są zbyt dokładnie naświetlone i wywołane.


Epson V850 PRO to jeden z najlepszych konsumenckich skanerów na rynku.
Epson V850 PRO to jeden z najlepszych konsumenckich skanerów na rynku.

Co musisz wiedzieć o skanowaniu

Samo skanowanie filmów fotograficznych to proces wiążący się z koniecznością opanowania kilku zagadnień. Kluczowe jest oczywiście zarządzanie kolorem. Wybór i kalibracja monitora to podstawowa kwestia przy planowaniu stanowiska do skanowania (więcej na ten temat w kolejnym rozdziale). Konieczne jest też odpowiednie skonfigurowanie oprogramowania skanera.

Optyczna rozdzielczość skanera to jego cecha konstrukcyjna. Element CCD ma określoną ilość pikseli na jednostce długości boku i z taką skanuje nasze materiały. Im większa zatem, tym mniejsze i gęściej rozmieszczone są one w naszej matrycy CCD . Wybierając rozdzielczość skanu w ustawieniach, zmieniamy wyłącznie ten parametr w tworzonym pliku bitmapowym (TIFF, JPEG) lub RAW.

Przed rozpoczęciem procesu zapisu musimy określić docelową rozdzielczość pliku i jego wielkość, mierzoną ilością pikseli lub długością boku wg zapotrzebowania. Następnie decydujemy o ustawieniach kontrastu, jasności, korekty koloru - ręcznie lub automatyzacją oprogramowania, presetami NegaFix, ewentualnie targetami IT8. Nie polecam redukcji ziarna lub wyostrzania na etapie skanowania. Polecam za to użycie  Digital ICE dostępnego w EpsonScan lub iSRD dla kolorowych/SRDx dla czarno-białych w  Silverfast. Nie są to narzędzia doskonałe, mogą produkować błędy obrazu.

Wszystkie skany zapisujemy jako pliki RGB. 48-bitowa głębia koloru da nam znacznie lepsze  efekty końcowe na wydrukach. Koniecznie osadzamy profilu koloru w pliku. Wybieramy  rozszerzenie JPG sRGB @72 ppi 8 bit dla małego pliku podglądowego na ekran monitora lub  TIFF Adobe RGB (1998) @ 300 ppi 16 bit dla pliku do druku. Warto przyswoić sobie zależność  rozdzielczości ppi pliku względem długości jego boku na ekranach i wydrukach.

Walcz z kurzem!

Tej walki nie wygramy, ale warto przycisnąć wroga za pomocą kilku narzędzi:

  • ściereczki antystatycznej do czyszczenia wszystkich elementów skanera.
  • pędzelka i gruszki do doraźnego usuwania pyłków z powierzchni.
  • antystatycznego płynu czyszczącego do filmów, w razie poważniejszych zabrudzeń. Powierzchnie należy czyścić bardzo ostrożnie. Można wykorzystać do tego ręczniki papierowe, ale tylko nieliczne nie pozostawiają własnych pyłków.
  • pergaminowych, zbuforowanych alkalicznie koszulek na filmy zamiast konfekcji z fotolabów. Są nieprzeźroczyste, więc słabiej widać zawartość, za to chronią nasze filmy przez kurzem, zarysowaniami i stabilizują ich wilgotność oraz pH.

Karol Bagiński

Fotograf, specjalista edycji cyfrowej i archiwizacji materiałów fotograficznych, operator DTP. Absolwent i wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii w pracowniach Edycja cyfrowa obrazu oraz Sprzęt i techniki fotograficzne. Na co dzień przygotowuje druk materiałów fotograficznych na wystawy, do albumów fotograficznych i publikacji. Współpracuje stale m.in z Domem Spotkań z Historią, Doc! Photo Magazine. Właściciel i specjalista w Foto-Grafika.pl.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl