ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Wydarzenia / Konkursy

Polacy w finale Sony World Photography Awards 2017 Jan Wodziński

Polacy w finale Sony World Photography Awards 2017
fot. Michał Płachta
Pięciu finalistów i jedenaście wyróżnień - ogromny sukces Polaków w tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards

Na tegoroczną edycję konkursu Sony World Photography Awards nadesłano ponad 227 tysięcy zdjęć, a uczestnicy pochodzili ze 183 krajów. Można śmiało stwierdzić, że grupą, która wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w konkursie są fotografowie z Polski, spośród których aż pięć osób dostało się do ścisłej czołówki finalistów, a jedenaście osób zostało wyróżnionych. Jury konkursu, wyróżniając prace Polaków zaliczyli je do pierwszej dziesiątki najlepszych fotografii w poszczególnych kategoriach konkursu profesjonalnego i otwartego.

fot. Mariusz Prusaczyk - zdjęcie z cyklu "Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry."
fot. Mariusz Prusaczyk - zdjęcie z cyklu "Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry."

"Profesjonalnym" finalistą w kategorii "Świat natury" został Mariusz Prusaczyk z Sosnowca, twórca serii "Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry." Została ona stworzona przy pomocy drona, a sam twórca ma nadzieję, że włączenie go w poczet finalistów pomoże zwrócić uwagę na postępującą degradację środowiska.

fot. Paweł Jędrusik - zdjęcie pt. "Taniec"
fot. Paweł Jędrusik - zdjęcie pt. "Taniec"

Wśród finalistów otwartej kategorii "Kultura" znalazło się dwóch naszych rodaków - Paweł Jędrusik - fotograf i dziennikarz z Jaworzna, twórca zdjęcia "Taniec". Wraz z nim, jury zdecydowało się wyróżnić Michała Płachtę - urodzonego w Myślenicach, mieszkającego w Pińczowie, historyka. Jest on twórcą zdjęcia pt. "Uścisk panny młodej", które widzicie na wejściu artykułu.

fot. Mariusz Stanosz - zdjęcie pt. "Lecąca chmara"
fot. Mariusz Stanosz - zdjęcie pt. "Lecąca chmara"

Finalistą otwartej kategorii "Ruch" został mieszkający w Krakowie Mariusz Stanosz, z wykształcenia będącym inżynierem-mechanikiem, a z zamiłowania górołazem, podróżnikiem i fotografem. Zdjęcie jego autorstwa, pt. "Lecąca chmara", zostało wykonane techniką panoramowania w październiku 2016 na plaży Ko Lanta w Tajladii. Jak mówi autor, zdjęcie wymagało licznych sprintów po plaży, ponieważ ptaki potrafią zmienić kierunek ruchu w ułamku sekundy.

Kobiecą reprezentantką naszego kraju w finale konkursu została Iwona Czubek z Cerekwi, której praca "Maki i pomidory" zagwarantowała jej miejsce wśród finalistów. Martwa natura, którą uchwyciła Iwona nawiązuje do klasycznego malarstwa i łączy jej dwie pasje - ogrodnictwo i fotografię.

fot. Iwona Czubek - zdjęcie pt. "Maki i pomidory"
fot. Iwona Czubek - zdjęcie pt. "Maki i pomidory"

Jury konkursu Sony World Photography Awards uhonorowało także 11 Polaków, których prace zostały wyróżnione w poszczególnych kategoriach otwartych. Wśród twórców 50 najlepszych fotografii na świecie znaleźli się: Adam Dzienis z Białegostoku (kategoria "Ruch"), Jakub Karol Kowalski z Warszawy (kategoria "Ruch"), Piotr Leczkowski z Żyrardowa (kategoria "Ruch"), Larys Lubowicki mieszkający w Białymstoku (kategoria "Natura"), Arek Rataj mieszkający w Doha, w Katarze (kategoria "Fotografia uliczna"), Jakub Rybicki mieszkający w Poznaniu (kategoria "Podróże"), Jan Siwmir z Warszawy (kategoria "Dzika przyroda"), Kamila Staniszewska mieszkająca w Warszawie (kategoria "Portrety"), Katarzyna Young z Londynu (kategoria "Architektura") oraz Konrad Żelazowski z Warszawy (kategoria "Podróże").

Na zwycięzców poszczególnych kategorii czeka najnowszy sprzęt fotograficzny Sony, podróż na ceremonię wręczenia nagród w Londynie oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 30000 dolarów. Nazwiska zwycięzców kategorii otwartych zostaną ogłoszone 28 marca, natomiast zwycięzców kategorii profesjonalnych poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się 20 kwietnia. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i trzymamy kciuki za finalistów! Więcej informacji znajdziecie na stronie konkursu.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl